Kendini Keşfetmeye Zorluklarla Başa Çıkmaya Var Mısın?

Bir bir veya daha fazla kişi, kitap ve yazı görseli olabilir

Kitabımızın yazarı Doğan Cüceloğlu; Türk psikolog ve akademisyendir. Yazmış olduğu bu kitabını vefatından kısa bir süre önce yayınlamıştır.

  Kitabımız insanın temel yapı taşlarından biri olan “keşif” etrafında şekillenmektedir. Doğan Cüceloğlu kitabında insanın anlam arayışı üzerinde uzun uzun durmaktadır. Bu seksen yıllık anlam arayışını ve gözlemlerini hayatından hikayelerle samimi bir sohbet şeklinde anlatmaktadır.

Doğan Cüceloğlu bu eserinde, Deniz Bayramoğlu ile birlikte mülakat tekniğiyle hazırlamıştır. Eserde insanın kendini nasıl keşfedeceğini, özünü nasıl bulabileceğini kendini nasıl gerçekleştireceğini anlatmaktadır. Toplum ve aile yapımızın bizleri nasıl etkilediğini, toplumumuzdaki kalıp davranışların nedenlerini ve bunları nasıl aşabileceğimizi; bir insanın hayatının en önemli seçimlerinden olan meslek ve eş seçimlerinde nelere dikkat etmemiz gerektiğini; neleri okumamız, dinlememiz, izlememiz gerektiğini anlatmaktadır.

Kitabı aldığım ilk günden itibaren büyük bir merak ve ilgiyle okudum. Anlattığı hikayelerindeki bizi ve bizim geleceğimiz hakkındaki düşünceleri o kadar doğruydu ki bunları bir psikolog tarafından duymak çok hoşuma gitti. Bu kitap benim için adeta bir hayat rehberi gibiydi, okurken sık sık notlar alıp, beni cezbeden satırları çizmekten kendimi alıkoyamadım.

Böyle önemli bir mentorun tavsiye ve gözlemlerine kulak asmanızı ve bu harika eseri okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Özellikle gençlerin, kendini genç hissedenlerin, hayatına yeni hedefler eklemek yeni yollar çizmek isteyenlerin, iş ve sosyal hayatında iletişim sorunları yaşayanların mutlaka okuması gereken eserlerden biri olduğunu düşünüyorum.

Kitap hakkındaki yorumlarımı sonlandırmadan, sizlere kitapta en çok etkilendiğim birkaç sözü paylaşmak isterim.

  • “Kendimiz hayatımızın en güçlü ve en sürekli tanığıyız. Hangi amaçla hangi seçimleri yapıyoruz? Kimse bilmese dahi içimiz bilir.”
  • “Yaşam merak edeni, iletişim kurup ilişki geliştireni, iş birliği yapıp üreteni ödüllendirir.”
  • “Madem insan doğdum, olabileceğim en iyi insan olmalıyım.”

KENDİNİ KEŞFETMEYE ZORLUKLARLA BAŞA ÇIKMAYA VAR MISIN?

Keyifli okumalar dilerim.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: